خانه / باغبانی / عوامل خشکیدگی نهال‌ در سال‌ اول

عوامل خشکیدگی نهال‌ در سال‌ اول

   احداث باغ یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد که مستلزم کار،زمان و صرف هزینه نسبتا زیاد می باشد. بنابراین هرگونه غفلت یا اشتباهی که در شروع باغداری اتفاق افتد انعکاس آن تا پایان کار ادامه خواهد داشت. خشکیدگی نهال‌های کشت شده در سال‌های اولیه از مهمترین عوامل شکست در اینگونه سرمایه‌گذاریهاست.

در این مطلب سعی شده است به عواملی که باعث خشکیدگی نهال‌ها در سالهای اول پس از کاشت می‌شود پرداخته و در مورد راههای مقابله با آنها به اختصار بحث شود.

خشکیدگی نهال

مطالب مرتبط: انتخاب، انتقال و کاشت نهال

مهمترین دلائل خشکیدگی نهال و راه مقابله با آن:

۱- آبیاری نامناسب یا کم آبیاری ناخواسته:

    از آنجائیکه آبیاری از مهمترین فاکتورهای موفقیت در استقرار باغات جدید می‌باشد، با این وجود به علت رعایت نکردن برخی نکات با وجود آبیاری نهال خشک می شود. از مواردی که در آبیاری باغات تازه احداث باید بدان توجه نمود زمان آبیاری نهالهاست که می‌باید در صبحهای زود انجام شود و یا به عصرها موکول شود، اما مشاهده می‌شود آبیاری در وسط روز و در اوج گرما که نهال با پژمردگی موقت روبه رو می‌باشد آبیاری انجام می‌گیرد.

نکته مهم دیگری که بایستی به آن توجه شود اینست که حجم آبی که برای هر نهال استفاده می‌شود نباید کم باشد زیرا به نظر می‌رسد که یکی از عوامل خشکیدگی نهال مقدار کم آب آبیاری در زمان نامناسب می‌باشد که در این شرایط باعث سوختگی نهال به علت گرمای آزاد شده می‌شود. مشاهده شده است در اراضی با بافت شنی چنانچه آب مورد استفاده برای نهال در حدود ۱۵ لیتر و کمتر و زمان آبیاری نزدیک به اواسط روز و بدون مالچ پاشی عرصه صورت گیرد به احتمال بالا نهال‌های فوق در عرض چند روز آثار خشکیدگی را نشان می‌دهند بنابراین توصیه می‌شود آبیاری نهال‌ها در صبح و یا عصرها انجام شده و به هیچ وجه میزان آب مصرفی از ۳۰ لیتر کاهش نیابد.

۲- نهال‌های غیر استاندارد:

    هرچند تا حد امکان سعی می‌شود از نهال استاندارد در احداث باغات استفاده شود با این وجود مشاهده شده در برخی موارد نهالهایی استفاده شده که از ریشه دهی خوبی برخوردار نبوده یا ریشه صدمه دیده است و به علت اینکه در احداث باغات بعد از کشت نهال آبیاری صورت نمی گیرد در شرایط تنش های کوتاه مدت احتمال خشکیدگی نهال بالا می‌باشد. بنابراین در چنین شرایطی بایستی در هنگام کشت یا قبل از کشت نهالها را به مدت چند ساعت در آب قرار داد تا کمبود آب ناشی از حمل و نقل و دپو نهال جبران شده و در مقابل تنش‌های اولیه مقاومت نماید و تا حد ممکن چند روز بعد از کشت اقدام به احداث تشتک و مالچ پاشی نمود.

۳- آلودگی احتمالی نهال در نهالستان یا محل دپو نهال:

    در بیشتر منابع توصیه شده در زمان کشت نهال از محلول پرالیناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگی احتمالی ضدعفونی شده و تاحدودی مواد غذایی استارتر برای نهال فراهم شود. این عمل همچنین سبب ترمیم نقاط آسیب دیده از کندن نهال و هرس اصلاحی می‌شود. کود گاوی استفاده شده در محلول سبب تولید هورمونهایی می‌شود که باعث ریشه دهی بهتر نهال می شود. همچنین بایستی از آلوده نبودن ابزارهای کاشت و هرس مطمئن بود.

۴- بیماریها و آفات:

    از مهمترین بیماریها که سبب پوسیدگی طوقه نهال می شود میتوان به پوسیدگی فیتوفترایی و … اشاره نمود که باعث خشکیدگی نهال می‌شوند. استفاده از محلول پرالیناژ با توجه به قارچ کش استفاده شده در زمان کاشت برای ضد عفونی نهال و جلوگیری از بیماریهای قارچی موثر می‌باشد. از بیماریهای گردو در زمین های شن زار و خشک پوسیدگی زغالی گردو می باشد که باعث خشک شدن نهال می گردد در این عرصه ها تامین رطوبت و رعایت اصول باغبانی مفید است.

   مهمترین آفتی که سبب خشکیدگی نهال می شود کرم سفید ریشه می باشد که یا از قبل در زمین احداثی وجود داشته یا به علت استفاده از کود دامی پوسیده در زمان احداث باغ به عرصه منتقل می شود. این آفت سبب قطع ریشه نهال نهال و درنهایت خشکیدگی آن می‌شود. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در استفاده از کود دامی عاری از آفات و بیماری در زمان احداث باغ و استفاده از محلول دیازینون در پای هر نهال برای مبارزه با کرم سفید توصیه می‌شود.

    ازعوامل دیگری که سبب خشکیدگی موقت نهال می‌شود می‌توان به حیوانات وحشی، ماندابی، بادهای سرد و گرم، آتش زدن عرصه ها و … می‌باشد که بایستی در  هر مورد اقدام لازم را انجام داد.

مطالب مرتبط: چگونه از سال آوری درختان میوه جلوگیری کنیم؟

حتما ببینید

روش کاشت نهال

انتخاب، انتقال و کاشت نهال

راهنمای فنی انتقال و کاشت نهال بسته بندی و انتقال نهال: یکی از عوامل بسیار …

۴۲ نظرات

 1. سلام لطفامنو راهنمایی کنین وقتی داشتم اطراف نهال انجیر تقزیبا دوساله رو تمیز میکردم شنکش خورد و از روی سطح زمین شکست چیکارش کنم تا خشک نشه

  • با سلام و احترام
   سطح شکسته را با چسب پیوند بپوشانید

   لطفا به این نکته توجه کنید:
   درخت انجیر ویژه مناطق نیمه گرمسیری بوده و به زمستان ملایم و تابستان گرم نیاز دارد. این درخت به همان اندازه که در برابر گرما مقاوم است، در مقابل سرما مخصوصا در دوره جوانی حساس است. از این رو سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت به حساب می‌آید. از نقطه نظر درجه حرارت، انجیر در دمای حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه به‌خوبی رشد می‌کند. هرچند کاشت این درخت در گستره وسیع‌تر دمایی ممکن می‌باشد، اما دمای بالاتر از ۴۲ درجه کیفیت محصول را کاهش می‌دهد.

 2. سلام خسته نباشید زمستان سال گذشته ۱۰۰ نهال گیلاس از محل دیگری (فاصله۳۰کیلومتری)از مرکز نهالستان خریدم وریشه ها را یکجا در زیر خاک گذاشتم قرار بود که ۲۰ اسفند ماه در محل مورد نظر بکارم متاسفانه بعلت بارندگی و برف ( استان چهارمحال ) قادر به کاشت آنها نشدم و هنوز منتظرم که هوا خوب بشه و تا کنون هم برگ و شکوفه نزدن آیا مشکلی واسه نهال ها پیش نمیاد و یا دستور کاشت ویا نگهداری از وضعیت نهال ها وجود دارد که انجام بدهم ضمناً به احتمال زیاد تا آخر اردیبهشت همینطور بارندگی و برف هست . ممنون اگر راهنمایی کنید

  • سلام و درود

   در صورتی که ریشه‌ها بخوبی در خاک قرار گرفته باشن مشکلی ایجاد نمی شود. نیاز به اقدام خاصی نیست و به محض اینکه شرایط محیطی مناسبی برای انتقال نهال‌ها به محل احداث باغ فراهم شد، اینکارو انجام دهید.

   خاک مناسب
   درخت گیلاس به دلیل داشتن ریشه های کم عمق و سطحی نیاز به خاک با زهکشی و بافت خوب تا عمق ۱/۵ متری است .بهترین نوع خاک برای گیلاس، خاکهای لومی شنی است و می توان گفت این خاک تقریبا نوعی خاک معمولی است که حاوی شن می‌باشد و به همین دلیل زهکش خوبی نیز دارد. زهکش خوب خاک برای درختان گیلاس مهم است زیرا این درختان خاکهای مرطوب را تحمل نکرده و ریشه هایشان خواهد پوسید. همچنین خاکهای اسیدی برای این درختان مناسب نیستند و بهتر است خاک محل کاشت کمی قلیایی باشد . البته زیاده روی در افزایش اسیدیته خاک و قلیایی کردن بیش از اندازه آن نیز اثر منفی در رشد این گیاهان دارد. در باغات گیلاس اگر درختان گیلاس بر روی پایه های بذری قرار داشته باشند (یعنی با عمل پیوند تکثیر شده باشند اما پایه با کاشت بذر و رشد گیاه از بذر حاصل شده باشد) فاصله درختان را به دلیل قوی بودن پایه حدود ۸-۷ متر باید در نظر گرفت. اما بر روی سایر پایه ها بخصوص انواع کوتاه قامت می توان این فاصله را کمتر و در حدود ۵-۴ متر در نظر گرفت.

   احداث باغ:

   زمین غرس نهال گیلاس باید صاف و تسطیح شده باشد و اگر شیب دار است کرت بندی شود تا حین آبیاری یا بارش دچار فرسایش نشود.

   نکته مهم: بهتر است قبل از غرس از زمین آزمایش خاک بگیرم تا کمبود ها مشخص شود.

   بهتر است قبل از غرس نهال ٬ ۳۰-۴۰ تن کود دامی پوسیده در هکتار به زمین اضافه کرد.وهنگام غرس فاصله مناسب را رعایت نمود ( ۶*۶-۸*۸ بسته به زمین ) تا در آینده بهترین محصول را با کمترین مشکل برداشت نمود.

   چاله ها باید ۶۰*۶۰ و به عمق ۶۰ سانتی متر حفر شود وحتما خاک ۳۰ سانتیمتر سطحی را جدا کرد که بعد از حفر چاله به همراه کود وکمی ماسه کف چاله ریخت تا نهال راحتر ریشه بزند

   نکته مهم: در خرید نهال دقت نموده٬ریشه نهال را هنگام انتقال حتما با کیسه بپوشانید و قبل از غرس در محلول زیر ضد عفونی کنید** بنومیل(۲۰۰گرم)+خاک(۱۰کیلوگرم)+کود حیوانی الک شده (۵کیلوگرم)+۱۰۰ لیتر آب

   نکته مهم: محل پیوند باید حداقل ۱۰ سانتی متر بالا تر از سطح زمین باشد.

   قیم
   قیم بسیار مهمتر از آن است که فکر می کنیم درصد بالایی از خشک شدن نهال٬ بدلیل عدم استفاده از قیم و یا نصب نادرست آن است.قیم باید با فاصله ۳۰ سانتی متر از نهال در خلا ف جهت بادی که به نهال می وزد طوری نصب شود که به طور مورب وسط نهال را قطع کند بطوری که یک سوم قیم از نهال بگذرد.و حتما با گره ای شبیه ۸ انگلیسی به هم وصل شود حال شدید ترین باد هم نمی تواند نهال را زیاد جابجا کند.

   • آزمایش از ۴ نقطه خاک زمین انجام شدودر قسمتهای خاک آهکی گفته کودهای نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم اضافه کنیم که اسیدی شود و مطابق با نتیجه آزمایش گفته واسه نهال گیلاس مناسب است
    نهال خریداری شده پیوندی هستن و سال گذشته چاله ها با بیل مکانیکی کنده شده اند
    سوال قلیایی کردن خاک را با آهک می توان انجام داد یا خیر ؟ درود و سپاس توضیحاتتون عالی بود

    • خواهش می کنم دوست عزیز

     طبق نتیجه آزمایش ، خاک محل باغ شما آهکی است و نباید از آهک استفاده کنید.

     اما در پاسخ به سوال شما باید بگم که از آهک معروف به باغبانی می توان استفاده کرد اما بهتر است از اصلاح کننده‌های تجاری موجود در بازار و یا کودهای حاوی کلسیم استفاده کنید.

     موفق باشید

 3. سلام.خسته نباشید.من یه نهال آلوسیاه روز اول فروردین کاشتم. اون موقع تازه جوانه های خیلی کوچک سبز داشت. خیلی ریز.ولی به جای اینکه شکوفه ها بزرگتر و سبزتر بشه همون اندازه ریز باقی موند و همش سیاه شد. و شاخه هاش هم خشک شد.(چندتا شاخه داشت.نهال یه ساله نبود) دیروز انتقالش دادم به یه گلدان پلاستیکی بزرگ. گفتم شاید احیا بشه.آیا کار خاصی باید انجام بدم؟مثلا همه شاخه هاشو ببرم یا سرشاخه های سیاه شده رو ببرم؟ آیا کود خاصی میخواد؟به خاک گلدان یه کم کود گاوی زدم.ساکن شهر قم هستم. بعضی قبلا آلو زده بودن گرفته بود. آیا امیدی به احیا هست؟باتشکر

 4. سلام کارشناس عزیز من حدود ۷۰ تا نها ل امسال کاشته ام اکثرا شکوفه کردند دوستان می گند با ید شاخه های نهال ها را کوتاه کنی ( ارتفاع بیش از یک متر نداشته باشد) تا درخت جان بگیره و خوب بار بده آیا درسته باید درختانی مثل زرد آلو ، آلوچه ، سیب ، بادام و…؟ ممنون قبلا از راهنمایی شما تشکر می کنم ضمنا من ساکن اراک هستم

  • با سلام و درود
   هرس به منظور اسکلت ‌بندی یا هرس فرم دهی درختتان در سال‌های اولیه

   بسیاری از پایه‌های درختان میوه را با استفاده از نهال‌های بذری تکثیر می‌کنند. نهال‌ها به مدت ۱تا ۴ سال در خزانه نگهداری می ‌شوند و سپس در پاییز یا زمستان از خزانه به زمین اصلی منتقل می‌شوند. از آنجایی که ریشه نهال‌های بذری عمیق است در هنگام جابجا کردن و انتقال به بستر اصلی، تعدادی از ریشه‌ها آسیب می‌بینند از اینرو بایستی ریشه‌های زخمی را هرس کرد. از طرفی با حذف مقداری از ریشه‌های نهال باید تعادل بین اندام‌ هوایی و ریشه نهال را تنظیم کرد. برای این منظور مقداری از شاخه‌ها را نیز هرس می‌کنند.

   نهال‌ها بطور کلی به دو شکل موجودند برخی دارای تنه صاف و فاقد انشعاب هستند و بعضی چند شاخه فرعی داشته و منشعب می باشند. نحوه هرس این دو نوع نهال پس از کاشت در زمین اصلی ، تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. در حالت اول تنها کافی است که سربرداری نهال در ارتفاع تقریبی ۸۰-۵۰ سانتی‌متر انجام شود. در حالت دوم که نهال منشعب است ابتدا باید چند شاخه فرعی را بطوریکه با هم حداقل ۱۰ سانتی‌متر بر روی تنه نهال فاصله‌ دارند به عنوان شاخه‌های اصلی و آینده درخت انتخاب کرده و سپس دقت کرد که این شاخه‌ها فضای تاج درخت آینده را در تمام جهات فرا گرفته باشند و تداخلی در یکدیگر نداشته باشند. همانطور که قبلاً گفته شد زاویه بین شاخه‌ها و تنه نهال‌ باید به اندازه کافی باز باشد زیرا پس از گذشت چند سال زاویه مذکور کاهش خواهد یافت. لازم به یادآوری است که اعمال انجام شده در نهال‌های منشعب، در نهال‌ هال صاف و فاقد انشعاب در سال دوم انجام می‌شود.

   در هر دو حالت زاویه بین شاخه‌ها و تنه تا زمانی که نهال دارای شاخه‌های جوان و قابل انعطاف است باید با کمک تکه‌های چوب باز نگه داشته شود. در سال دوم، هرس شاخه‌های اصلی بدین صورت است که حدود نیمی از طول آنها حذف می‌شود.

   در سال‌های سوم و چهارم پس از کاشت نهال، هرس تنها به حذف شاخه‌های رشد یافته اضافی و نامطلوب محدود شده و فرم و اسکلت اصلی نهال که شامل تنه و ۴ – ۳ شاخه اصلی است باید حفظ شود.
   بطور مثال در سال اول برای درختان میوه به روش زیر عمل کنید:

   درخت سیب
   برای هرس درختان سیب ، نهال ها درسال اول باید بعد از کاشت با قیچی باغبانی تیز سر برداری شوند. قبل از برش مطمئن شوید در پایین محل برش حداقل چهار جوانه وجود داشته باشد وگرنه محل برش را بالای جوانه چهارم انتخاب نمائید.

   درخت بادام
   ساقه نهالهای پیوندی در ارتفاع ۷۰ سانتیمتر تا ۱ متر کوتاه میشوند تا برداشت مکانیکی در آینده آسان باشد. شاخه های جانبی از ۳۰ سانتیمتر آخر با دو جوانه کوتاه میشوند و بقیه شاخه های تحتانی از ۳۰ سانتیمتر به پایین حذف میشوند.

   زردآلو
   پس از کاشت نهال و نصب قیم (در صورتی که قیم استفاده شده باشد)، آن را تا ارتفاع زانوها (ارتفاع تقریبی ۱۲۰-۱۱۵ سانتی متر) سرزنی کنید. بدین ترتیب درخت را مجبور به توسعه شاخه ها از قسمت زیرین محل سرزنی می کنید. سرزنی باید در محل یک جوانه قوی انجام شود. در ختان کوچک (با قطر تنه ۹.۵ سانتی متر یا کمتر)، معمولا فاقد شاخه های جانبی با ارزش بر روی تنه خود می باشند. بنابراین تمام شاخه های کوچک موجود بر روی درختان کوچک را قطع نمایید.

 5. با سلام درخت خرمالوی ۳ ساله دارم در سال سوم تقریبا ۴۰عدد خرمالو داد امسال پس از فصل بهار که موقع جوانه زدن بوده همه درختان کناری اش مثل سیب و گلابی و نارنگی جوانه زدن ولی خرمالو هیچ عکس العملی نداشته چند تا از شاخه هایش را شکستم دیدم چوبی خشکیده شده می باشد خیلی نارحتم ایا راهکاری دارد ایا درخت خشک شده است اخه من هیچ سم یا افت کشی به ان نزدم حتی پارسال خیلی سرحال بود می تونید راهنمایی کنید شاید هم خشک نشده باشد؟

  • با سلام و احترام

   درخت خرمالو از جمله گیاهان نیمه گرمسیری محسوب می ‌شود و نهایتا دمای ۱۰- تا ۱۲- درجه را تحمل می کند و سرمای بیشتر از این می تواند به شاخ و برگ‌های جوان آسیب برساند.‌ (البته گونه‌های مقاوم تری هم هستند که تا منفی ۱۸ درجه را تحمل می کنند). از این رو باید در مناطق سرد درخت را در فصل سرد به شکل مناسبی محصور کرده تا سرمای زمستان و اوایل بهار به آن آسیب نزند.
   درخت خرمالو باید به اندازه کافی آبدهی شود و زهکشی مناسبی هم داشته باشد. در فصل بهار به آب کمتری نیاز دارد و در تابستان نیاز بیشتری به آب دراد.
   آلودگی خاک به مواد شیمیایی و مضر می تواند باعث خشکیدگی درخت شود. اما با این حال ممکن است درخت شما هنوز در خواب زمستانی باشد، پس در صورتی که هنوز درخت را هرس نکرده اید هرس و کود دهی انجام شود و منتظر جوانه ها بمانید.
   امیدوارم که امسال هم براتون خرمالوهای خوشمزه بگیره

 6. سلام خسته نباشید من یک درخت هلو در اوایل اسفند خریدم کود تقویتی درخت میوم پاش ریختم کاشتم در اول عید گل داد داشت جوونه میداد ولی یهو خشک شد الان ک اخرا فروردینیم هنو سبز نشده علتش چیه؟؟ ایا سبز میشه؟؟

 7. سلام خسته نباشی ، یه نهال انبه چند روزه آوردم ولی داره خشک میشه ، یعنی می‌تونه از زیر نور مستقیم آفتاب باشه ، یا شاید هم کم آب میدم بهش ؟؟ اگه جاشو درست کنم احتمالش هست درست بشه و جون بگیره ؟؟؟

  • سلام
   لطفا اطلاعات دقیق تری بدین مثلا اینکه در کدام شهرستان هستید و …
   بله احتمال اینکه با تغییر شرایط نگهداری وضعیت نهال بهبود پیدا کنه هست

  • سلام، اهل تهران هستم در باغچه ساختمان فروردین امسال یک نهال سیب سرخ کاشتم که در ابتدا که در کیسه خودش بود چندین جوانه پنبه ای داشت تا زمانی که بخواهم در محل فعلی بکارمش میدیدم که این جوانه در حال خشک شدن،نهال را به باغچه منتقل کردم با وجود آبیاری و کوددهی حیوانی،الان کمتر از یک ماه میگذرد جوانه هایش که رشد نکرد بلکه بعلاوه خشک شد و دو سه شاخه کوچک که دارد، سرشاخه ها نیز کم کم خشک میشود. حالا از نظر شما چه کار کنم، امیدی به گرفتنش هست. این اولین تجربه م البته بگم یک نهال هلو و یک نهال دیگر نیز کاشتم که اونها گرفتن خداروشکر. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 8. سلام و خسته نباشید ممنون بابت مطالب خوبتون یسوال داشتم از خدمتتون خواستم بدونم ریشه بذرگردو در سال اول چند سانتی متر میشود؟ این سوال را از این جهت میپرسم چون که تصمیم داریم تعدادزیادی بذر گردو را مجبورا در گلدان هایی که ارتفاع۱۰، ۱۲سانتی متری دارند بکاریم برای سال اول، خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد به نظرتون؟ و ریشه گردو درسال اول چقد بزرگ میشه؟

  • سلام، ممنون
   الان که داشتم کامنت‌ها رو بررسی می کردم متوجه شدم که پاسخ شما رو ندادم، امیدوارم دیر نشده باشه و براتون مفید باشه

   ابتدا شما بایستی از گردوی درجه یک و با ارزش بالای کاشت استفاده نمایید و همانطور که واقف هستید نهال های تولید شده در نهایت شبیه همین درختی میشوند که در حال حاضر از آن گردو چیده اید(در صورتی که پیوند نزنید) پس این مرحله را به درستی انجام دهید تا در نهایت نهال هایی با ارزش بالایی داشته باشید.

   در مرحله بعد گردو ها را در آب بریزید تا خیسانده شوند و سپس آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و درون فریزر یخچال قرار دهید مدت زمان قرار گیری درون فریزر یخچال بایستی بین سه الی هفت روز باشد توجه نمایید که اگر پس از گذشت یک یا دو روز متوجه خشکی بذرها شدید آنها را بیرون آورده مجددا خیسانده و درون یخچال قرار دهید

   بعد از طی مرحله سرمادهی، یک گلدان ۴ تا ۵ لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید. گلدان را با قسمت‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط نمایید. سپس به مخلوط آب اضافه کنید تا جایی که احساس کنید ۱۳ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شده است.

   بذر گردو را در عمق ۳ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید و گلدان را در یک مکان با سایه جزیی قرار دهید.

   برای مشاهده میزان رشد ریشه گردو این فیلم را ببینید:

 9. با سلام عرض ادب واحترام بنده پارسال چند عدد گردو پیوندی خرید کردم متاسفانه یکی دو ماه اول خوب رشد کردن وشاخ برگ دادن ولی متا سفانه شروع به خشک شدن کردن چه دلیل میتونه باشه

  • سلام دوست عزیز

   خیلی از خشکیدگی ها بر می گرده به شرایط فیزیکی مثل خاک, میزان آبدهی, دمای هوا و … بعضی از بیماریها هم می تونه عامل خشکیدگی نهال در سال های ولیه باشد, پاسخ دادن به این سوالات یه کم دشوار است چون بنده از شرایط خاص شما اطلاعی ندارم پس نمی تونم پاسخ مناسبی به شما بدم. اصلا ممکنه درخت شما خشک نشده باشد و در حال زمستانگذرانی باشد! بهتره با توجه به مطلبی که در سایت هست و سولات و پاسخ های داده شده خود شما به علت پی ببرید و یا از یه کارشناس خبره در این مورد کمک بگیرید تا از نزدیک مساله را بررسی کند

   موفق باشید

 10. من هم همین مشکل رو دارم در اهواز زندگی میکنم انبه ای رو کاشتم و بعد از ۲ ماه رشد خوبی داشت و حدود ۳ ۴ تا برگ هم در اورد حتی ۱ بار یک شاخه در اورد و خشک شد و بعد از اون یک شاخه دیگه در اورد اون هم متاسفانه بعد از مدتی برگ هاش ریخت و خشک شد از بالا کم کم داره خشک میشه میاد به سمت پایین . راهی دیگه نیست براش؟

 11. سلام خوبید خسته نباشید ببخشید من سه هسته انبه کاشتم والان نهال ۷ ماه شدن که الان گلدونهاشونو عوض کردم چون فعلا توی آپارتمان نگهشون میدارم بعد کم کم برگهاشون خشک شد احتمال دادم از غلظت کودشون باشه که گذاشتم توی لگن و چند بار آب دادم و تا اینکه از غلظت آن کم بشه اما متاسفانه بازم دارن خشک میشن چیکار کنم به نظرتون گلدونها رو باز با یه خاک جدید جایگزین کنم چون با وجود ۷ ماه رشدشون خیلی خوب بود تقریبا یک متر شده بودن ولی الان دارن خشک میشن ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. من هم همین مشکلو دارم. رشد انبه ای که کاشته بودم خوب بود ولی تمام برگهاش تو یک ماه اخیر خشک شد. من حتی کود هم ندادم. برگها خشکن ولی ساقه ش سبزه. من تو بروجرد زندگی میکنم که یه منطقه سردسیره. سعی کردم دما و رطوبت مورد نیاز رو براش تأمین کنم ولی باز هم برگهاش خشک شد و ریخت. الان فقط یه برگ خشک روش مونده.

  • با سلام و احترام

   انبه از جمله گیاهان گرمسیری است و حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه ۳ درجه سانتیگراد است و اگر دما سردتر از این شود گیاه از بین خواهد رفت. بنابراین این درخت را نمی توان در مناطقی که دارای سرمای پاییزه و زمستانه هستند در فضای باز کشت کرد دما بر روی گلدهی این گیاهان موثر است و در زمان گلدهی درختان انبه اگر دمای شبانه به زیر ۱۵ درجه نزول کند موجب ریزش گلها می شود. در طی فصل رویش نیز به میانگین دمایی ۳۷-۲۷ درجه سانتیگراد نیاز دارند . به همین دلیل است که کاشت این گیاه بجز مناطق گرمسیری موجب عدم میوه دهی آن می شود چون گرمای مناسب را دریافت نمی کنند.
   اما با این اوصاف ممکن است به علت سرما برگ ها فعلا خشکیده باشد و گیاه به استراحت رفته باشد و با فراهم شدن دما و رطوبت مناسب گیاه جوانه بزند.

   لطفا این کامنت را نیز مطالعه کنید شاید پاسخ شما در آن باشد.

 12. محمد علی اسماعیلی

  سلام. من اسماعیلی از اینکه هر سوالی میپرسم وقت با ارزشتون رو میذارید و جواب میدن . خیلی ممنونم .
  سوال ۱. در چه فصل یا ماه از سال چه مقدار کود به باغچه مون بدیم ؟
  سوال ۲. کود حیوانی یا کود شیمیایی بدیم کدوم کود بهتره؟
  سوال۳ .روی سطح خاک باغچه بریزم یا زیر و رو کنم ؟
  خاک باغچه میخوام غنی و خوب بشه برای نهال و درخت که پر محصول و رشد بالایی داشته باشند. درخت های میوه.
  پاسخ های شما واقعا راهنمای مون میکنه.

  • خواهش می‌کنم دوست عزیز، امیدوارم مفید واقع بشه

   سوال ۱. بهترین موقع کود دادن به درخت به نظر من بعد از به خواب رفتن درخت در فصل پائیز است. البته در آواخر زمستان یا اوایل بهار هم می‌توانید کود دهی را انجام دهید. بسته به نوع و سن درخت متفاوت است و البته به خاک باغچه شما هم بستگی دارد. اگر خاک باغچه غنی باشد کود کمتری نیاز دارد و اگه خاک ضعیف باشد باید تقویت شود.
   سوال ۲. کود حیوانی پوسیده شده
   سوال۳ . در قسمت سایه انداز درخت در بالا دست با فاصله تقریبی ۱.۵ متر از تنه درخت بصورت چالکود استفاده شود بهتر است.

   موقع کاشت نهال می توانید از کمی کود حیوانی پوسیده شده در ته چاله استفاده کنید. در سال‌های ابتدایی معمولا نیازی به کود نیست و کود زیاد می‌تواند خود مانع از رشد نهال شود، در سال های بعد باید رشد درخت را در نظر بگیرید و به اندازه نیاز به آن کود بدهید.

   موفق باشید

 13. محمد علی اسماعیلی

  سلام و ممنونم .
  من یک نهال گردو در تابستان اوج گرمه کاشتم ، و بعد از چند روز این نهال خشک شد.آیا این نهال کلا از بین رفته ، یا اینکه یال بعد سبز میشود ؟اگر خشکیده . بهم بگید من یک نهال دیگه بکارم؟

  • با سلام و درود

   در صورتی که نهال شما خشک و شکننده باشد از بین رفته و به اصطلاح خشک شده، هر چند که ممکن است در سال آینده جوانه هایی در نزدیکی ریشه بروید. با این حال پیشنهاد من به شما خرید یک نهال مرغوب و شناسنامه دار است که از فروشنده قابل اعتماد در فصل مناسب تهیه و با رعایت شرایط کاشت کنید. برای کاشت نهال به نکات زیر توجه کنید:

   بهترین زمان کاشت نهال، بیشتر در هنگام خواب نهال است. در مناطق معتدل و گرم و نیمه سردسیر، بهترین زمان برای کاشت، پاییز و پس از به خواب رفتن نهال است ولی در مناطق نیمه سردسیر بهتر است نهال کاری پس از سپری شدن یخبندان انجام شود. در اکثر نقاط ایران نیمه ‌ی دوم اسفند تا نیمه‌ی اول فروردین ماه بهترین موقع برای کاشت نهال است.
   مناسب ترین زمان در روز برای درخت کاری، روزهای ابری و هوای آرام است. در روزهای آفتابی و گرم و یا یخبندان و یا در هنگام وزش بادهای شدید باید از کاشت نهال خودداری کرد. پایان زمان کاشت در پاییز باید طوری برنامه ریزی شود که ریشۀ نهال قبل از رسیدن یخبندان، با محیط جدید سازگار شود. بنابراین زمان کاشت باید دو تا سه هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.

   البته زمان کاشت نهال های گلدانی مستثناست زیرا نقل و انتقال و کاشت آنها در تمام طول سال عملی است. با این حال باید به این نکات توجه کرد:

   ۱- در موقع انتقال نهال گلدانی، دمای مبدأ و مقصد نباید متفاوت باشد.

   ۲- رطوبت و بافت خاک گلدان باید در حدی باشد که مانع از هم پاشیدگی خاک گلدان شود.

   ۳- در هنگام کاشت، ظرف گلدان (پلاستیک، سفال و…) با احتیاط جدا گردد و از کاشت نهال با گلدان و ظرف خودداری گردد.

   • محمد علی اسماعیلی

    سلام و از شما ممنونم.
    من در شهر ری، خانه و باغچه ای ۱۲ متری دارم، سوال اول.در این باغچه چند تا نهال درخت میوه میتونم بکارم ؟
    و سوال مهم تر چه نوع میوه ای رو میتونم بکارم؟
    شهر ری، جاده خاوران ،خاورشهر هستم ،
    بهترین میوه که رشد خوب و پر محصول باشه .
    و من مشکل آبیاری ندارم ،

    • سلام جناب اسماعیلی

     برای این منطقه درختان میوه‌ای مثل سیب، به، خرمالو، گیلاس، زردآلو، انگور، انجیر، توت، آلو مناسب است.
     بسته به نوع درختی که کاشت می کنید دارد مثلا در این فضا ۲ درخت سیب، دو تا ۳ نهال هلو، زردآلو، گیلاس می تونید داشته باشید.
     در جواب سوال سومتان هم باید بگم که همه‌ی این درختان می توانند پر محصول باشند و فقط به نوع نهال و رسیدگی شما بستگی دارد.

 14. سلام. من چندتا نهال اکالیپتوس توی زمین اصلی و با رعایت موارد فنی کشت کردم و الان بعد چندماه برگهاش زرد و دارن خشک میشن ولی ساقه همچنان سبزه. علتش چیه؟لطفا ب ایمیلم پیام بدید تااگرلازم شد عکساشو ام بفرستم.تشکر

  • ریشه درختان اکالیپتوس در خاک های شور، سنگین و آهکی قادر به رشد و گسترش نبوده و نمی‌تواند عناصر غذایی مورد نیاز را از خاک جذب نماید. برخی بیماری‌های ریشه امکان دارد در شرایط ضعیف بودن زهکشی خاک و خارج نشدن اب اضافی از محیط ریشه بوچود آیند. در نتیجه علائم آنها به صورت زرد شدن برگهای جوان یا پیر و خشک شدن سرشاخه‌ها ظاهر می‌گردد.

   درخت اکالیپتوس خاک دارای pH 5.5 تا ۶.۴ را ترجیح می دهد، اگر pH خاک بیش از ۷ باشد، عناصر غذایی مانند آهن تثبیت شده و در دسترس گیاه برای رشد قرار نمی‌گیرند. کمبود آهن می تواند سبب زرد شدن برگ های جوان گردد که در این حالت رگبرگ ها سبز باقی می مانند که به تدریج تمام برگ زرد می شود. عنصر آهن در ساخت ماده سبزینه یعنی کلروفیل مهم است. خاک های سنگین و آهکی موجب کمبود آهن در درختان اکالیپتوس می‌شوند. کمبود منگنز نیز همانند کمبود آهن سبب زرد شدن برگ های جوان می‌شود. در اثر کمبود روی لکه های بافت مرده و زردی در برگ های جوان ظاهر می‌گردد. کمبود عناصری مانند منیزیم، ازت و گوگرد موجب زرد شدن برگ‌های پیر می‌شوند.

 15. سلام.من یک نهال انبه در گلدان کاشته ام. اما این گیاه وقتی برگ های جدید در می اورد ان برگ ها میسوزند و همین روند ادامه پیدا می‌کند.و الان برگ های ریزی تازه در اورده ام دارد میسوزد.خواهش میکنم کمکم کنید. چه زمان ها ای به نهالم از بدهم؟صبح یا ظهر یا عصر.
  یا نهالم را در چند درجه سانتیگراد باید بزارم؟
  واجب در حالت نهالی روبه روی افتاب باشد؟

  • سلام

   سوختگی برگه‌ها دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد از آفتاب سوختگی یا آبیاری نامناسب، کود بیش از حد، بیماری و سرمازدگی و حتی کمبود عناصر مورد نیاز برای رشد.
   تحمل این درخت به سرما کم است و به طوری کلی، متوسط دمای کمتر از ۱۵ درجه مانع رشد و نمو آن بوده و سرمای زیر صفر را بیشتر از چند ساعت تحمل نمی کند.
   انبه به اختلاف زیاد دما شب و روز نیزحساس است.
   گلدان شما باید در جایی پر نور قرار داشته باشد. گیاه جوان را نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار داد. بهتر است گلدان در جایی باشد که نور غیر مستقیم خورشید وجود داشته باشد زیرا این گیاه برای رشد به نور فرآوان نیاز دارد.
   برای تامین رطوبت گیاه در سال اول هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کنید. از کود‌های شیمیائی استفاده نکنید و ماهی یک بار از کود‌های گیاهی برای رشد بهتر نهال استفاده نمائید. چون در گلدان کشت را انجام داده‌اید خاک گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد. بهتر است گلدانتان را به روش زیر آماده کنید:
   برای پر نمودن گلدان ابتدا کف آن را با سنگ ریزه های درشت پر کنید و سپس خاک خود را داخل گلدان بریزید. از ترکیب مناسبی از خاک و کود استفاده کنید بطوری که زهکشی خاک به خوبی انجام شود. به طور مثال می توانید از ترکیب های زیر استفاده کنید:
   خاک معمولی + خاک برگ به صورت ۵۰ درصد
   کوکوپیت ۴۰ درصد + پیت ماس ۲۰ درصد + پرلیت ۴۰ درصد

   موفق باشید

 16. درود ، حدودا ۵ ماهی هست ک یک نهال نارنگی کاشتم ، در دو ماهه اول هر دو روز یک بار اب دهی می کردم ولی در فصل گرما نهال نارنگی تقریبا خشک شده به طوری ک هیچ برگی نداره ! من ابیاری را هر روز شب انجام میدم ، ایا راهی هست برای جلوگیری از خشک شدن نهال ؟ ب نظر شما از کود مایع استفاده نکنم ؟! ممنون میشم راهنمایی کنید …

  • سلام و درود

   این مشکل می تواند به علت پوسیدگی ریشه گیاه به علت آبیاری زیاد و خاک نامناسب و یا بیماری‌های قارچی باشد و برای درمان باید آبیاری درخت به اندازه باشد و در طول سال چند بار از سموم قارچ کش ریشه در اطراف طوقه استفاده کنید. همچنان تنش آبی و گرمایی و حتی باد شدید هم می‌تواند عامل ریزش برگ‌ها باشد.

 17. سلام.
  چطور از خشکیدن درخت بادام جلوگیری کنم. تمام درخت هایی بادام ام در حال خشک شدن است. اگر دلیلی و راه چاره ای میداند،پس لطفن جواب دهید.
  ممنون.

  • سلام
   در مورد خشکیدگی درختان بادم چنانچه مشکل از عوامل محیطی مثل دما، خاک و آب نباشد بیماریهایی مثل پوسیدگی رزلینیایی ریشه، شانکر سیتوسپورایی و پوسیدگی فیتوفتورایی می تواند عامل خشکیدگی درخت باشد. که خصوصا مورد آخر باعث خشک شدن شاخه‌ها از بالا به پائین می‌شود.
   سم پاشی با بردوفیکس۱۰ درهزار قبل از شروع باران های پاییزی، ۱۰ درهزار بعد از هرس در زمستان، ۵ در هزار پس از ریزش گلبرگ ها و۵ درهزار قبل از برداشت محصول

   علاوه بر سم پاشی، درصورت وجود آلودگی، تراشیدن بافت آلوده تا رسیدن به بافت سالم گیاه و رنگ کردن محل تراشیده شده با بردوفیکس رقیق نشده، همچنین آبیاری درختان با بردوفیکس ١۰ درهزار و برای درختان مسن تر آبیاری سایه انداز و بیل زدن خاک سایه انداز ضروری است.
   اما پیشنهاد من به شما مراجعه به یک کارشناس مورد تأیید جهاد کشاورزی است که از نزدیک درختان را بررسی کرده و علت خشک شدن درختان را بیابد و به توصیه و کمک کارشناس اقدامات لازم را جهت جلوگیری از این مساله انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.