خانه / باغبانی / عوامل خشکیدگی نهال‌ در سال‌ اول

عوامل خشکیدگی نهال‌ در سال‌ اول

   احداث باغ یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد که مستلزم کار،زمان و صرف هزینه نسبتا زیاد می باشد. بنابراین هرگونه غفلت یا اشتباهی که در شروع باغداری اتفاق افتد انعکاس آن تا پایان کار ادامه خواهد داشت. خشکیدگی نهال‌های کشت شده در سال‌های اولیه از مهمترین عوامل شکست در اینگونه سرمایه‌گذاریهاست.

در این مطلب سعی شده است به عواملی که باعث خشکیدگی نهال‌ها در سالهای اول پس از کاشت می‌شود پرداخته و در مورد راههای مقابله با آنها به اختصار بحث شود.

خشکیدگی نهال

مهمترین دلائل خشکیدگی نهال و راه مقابله با آن:

1- آبیاری نامناسب یا کم آبیاری ناخواسته:

    از آنجائیکه آبیاری از مهمترین فاکتورهای موفقیت در استقرار باغات جدید می‌باشد، با این وجود به علت رعایت نکردن برخی نکات با وجود آبیاری نهال خشک می شود. از مواردی که در آبیاری باغات تازه احداث باید بدان توجه نمود زمان آبیاری نهالهاست که می‌باید در صبحهای زود انجام شود و یا به عصرها موکول شود، اما مشاهده می‌شود آبیاری در وسط روز و در اوج گرما که نهال با پژمردگی موقت روبه رو می‌باشد آبیاری انجام می‌گیرد.

نکته مهم دیگری که بایستی به آن توجه شود اینست که حجم آبی که برای هر نهال استفاده می‌شود نباید کم باشد زیرا به نظر می‌رسد که یکی از عوامل خشکیدگی نهال مقدار کم آب آبیاری در زمان نامناسب می‌باشد که در این شرایط باعث سوختگی نهال به علت گرمای آزاد شده می‌شود. مشاهده شده است در اراضی با بافت شنی چنانچه آب مورد استفاده برای نهال در حدود 15 لیتر و کمتر و زمان آبیاری نزدیک به اواسط روز و بدون مالچ پاشی عرصه صورت گیرد به احتمال بالا نهال‌های فوق در عرض چند روز آثار خشکیدگی را نشان می‌دهند بنابراین توصیه می‌شود آبیاری نهال‌ها در صبح و یا عصرها انجام شده و به هیچ وجه میزان آب مصرفی از 30 لیتر کاهش نیابد.

2- نهال‌های غیر استاندارد:

    هرچند تا حد امکان سعی می‌شود از نهال استاندارد در احداث باغات استفاده شود با این وجود مشاهده شده در برخی موارد نهالهایی استفاده شده که از ریشه دهی خوبی برخوردار نبوده یا ریشه صدمه دیده است و به علت اینکه در احداث باغات بعد از کشت نهال آبیاری صورت نمی گیرد در شرایط تنش های کوتاه مدت احتمال خشکیدگی نهال بالا می‌باشد. بنابراین در چنین شرایطی بایستی در هنگام کشت یا قبل از کشت نهالها را به مدت چند ساعت در آب قرار داد تا کمبود آب ناشی از حمل و نقل و دپو نهال جبران شده و در مقابل تنش‌های اولیه مقاومت نماید و تا حد ممکن چند روز بعد از کشت اقدام به احداث تشتک و مالچ پاشی نمود.

3- آلودگی احتمالی نهال در نهالستان یا محل دپو نهال:

    در بیشتر منابع توصیه شده در زمان کشت نهال از محلول پرالیناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگی احتمالی ضدعفونی شده و تاحدودی مواد غذایی استارتر برای نهال فراهم شود. این عمل همچنین سبب ترمیم نقاط آسیب دیده از کندن نهال و هرس اصلاحی می‌شود. کود گاوی استفاده شده در محلول سبب تولید هورمونهایی می‌شود که باعث ریشه دهی بهتر نهال می شود. همچنین بایستی از آلوده نبودن ابزارهای کاشت و هرس مطمئن بود.

4- بیماریها و آفات:

    از مهمترین بیماریها که سبب پوسیدگی طوقه نهال می شود میتوان به پوسیدگی فیتوفترایی و … اشاره نمود که باعث خشکیدگی نهال می‌شوند. استفاده از محلول پرالیناژ با توجه به قارچ کش استفاده شده در زمان کاشت برای ضد عفونی نهال و جلوگیری از بیماریهای قارچی موثر می‌باشد. از بیماریهای گردو در زمین های شن زار و خشک پوسیدگی زغالی گردو می باشد که باعث خشک شدن نهال می گردد در این عرصه ها تامین رطوبت و رعایت اصول باغبانی مفید است.

   مهمترین آفتی که سبب خشکیدگی نهال می شود کرم سفید ریشه می باشد که یا از قبل در زمین احداثی وجود داشته یا به علت استفاده از کود دامی پوسیده در زمان احداث باغ به عرصه منتقل می شود. این آفت سبب قطع ریشه نهال نهال و درنهایت خشکیدگی آن می‌شود. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در استفاده از کود دامی عاری از آفات و بیماری در زمان احداث باغ و استفاده از محلول دیازینون در پای هر نهال برای مبارزه با کرم سفید توصیه می‌شود.

    ازعوامل دیگری که سبب خشکیدگی موقت نهال می‌شود می‌توان به حیوانات وحشی، ماندابی، بادهای سرد و گرم، آتش زدن عرصه ها و … می‌باشد که بایستی در  هر مورد اقدام لازم را انجام داد.

حتما ببینید

گرده افشانی زنبور عسل و افزایش محصولات باغی

گرده افشانی عمل انتقال دانه گرده از بساک به کلاله یا مادگی یک گل را گرده …

21 نظرات

 1. سلام و خسته نباشید ممنون بابت مطالب خوبتون یسوال داشتم از خدمتتون خواستم بدونم ریشه بذرگردو در سال اول چند سانتی متر میشود؟ این سوال را از این جهت میپرسم چون که تصمیم داریم تعدادزیادی بذر گردو را مجبورا در گلدان هایی که ارتفاع10، 12سانتی متری دارند بکاریم برای سال اول، خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد به نظرتون؟ و ریشه گردو درسال اول چقد بزرگ میشه؟

 2. با سلام عرض ادب واحترام بنده پارسال چند عدد گردو پیوندی خرید کردم متاسفانه یکی دو ماه اول خوب رشد کردن وشاخ برگ دادن ولی متا سفانه شروع به خشک شدن کردن چه دلیل میتونه باشه

  • سلام دوست عزیز

   خیلی از خشکیدگی ها بر می گرده به شرایط فیزیکی مثل خاک, میزان آبدهی, دمای هوا و … بعضی از بیماریها هم می تونه عامل خشکیدگی نهال در سال های ولیه باشد, پاسخ دادن به این سوالات یه کم دشوار است چون بنده از شرایط خاص شما اطلاعی ندارم پس نمی تونم پاسخ مناسبی به شما بدم. اصلا ممکنه درخت شما خشک نشده باشد و در حال زمستانگذرانی باشد! بهتره با توجه به مطلبی که در سایت هست و سولات و پاسخ های داده شده خود شما به علت پی ببرید و یا از یه کارشناس خبره در این مورد کمک بگیرید تا از نزدیک مساله را بررسی کند

   موفق باشید

 3. من هم همین مشکل رو دارم در اهواز زندگی میکنم انبه ای رو کاشتم و بعد از 2 ماه رشد خوبی داشت و حدود 3 4 تا برگ هم در اورد حتی 1 بار یک شاخه در اورد و خشک شد و بعد از اون یک شاخه دیگه در اورد اون هم متاسفانه بعد از مدتی برگ هاش ریخت و خشک شد از بالا کم کم داره خشک میشه میاد به سمت پایین . راهی دیگه نیست براش؟

 4. سلام خوبید خسته نباشید ببخشید من سه هسته انبه کاشتم والان نهال ۷ ماه شدن که الان گلدونهاشونو عوض کردم چون فعلا توی آپارتمان نگهشون میدارم بعد کم کم برگهاشون خشک شد احتمال دادم از غلظت کودشون باشه که گذاشتم توی لگن و چند بار آب دادم و تا اینکه از غلظت آن کم بشه اما متاسفانه بازم دارن خشک میشن چیکار کنم به نظرتون گلدونها رو باز با یه خاک جدید جایگزین کنم چون با وجود ۷ ماه رشدشون خیلی خوب بود تقریبا یک متر شده بودن ولی الان دارن خشک میشن ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. من هم همین مشکلو دارم. رشد انبه ای که کاشته بودم خوب بود ولی تمام برگهاش تو یک ماه اخیر خشک شد. من حتی کود هم ندادم. برگها خشکن ولی ساقه ش سبزه. من تو بروجرد زندگی میکنم که یه منطقه سردسیره. سعی کردم دما و رطوبت مورد نیاز رو براش تأمین کنم ولی باز هم برگهاش خشک شد و ریخت. الان فقط یه برگ خشک روش مونده.

  • با سلام و احترام

   انبه از جمله گیاهان گرمسیری است و حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه 3 درجه سانتیگراد است و اگر دما سردتر از این شود گیاه از بین خواهد رفت. بنابراین این درخت را نمی توان در مناطقی که دارای سرمای پاییزه و زمستانه هستند در فضای باز کشت کرد دما بر روی گلدهی این گیاهان موثر است و در زمان گلدهی درختان انبه اگر دمای شبانه به زیر 15 درجه نزول کند موجب ریزش گلها می شود. در طی فصل رویش نیز به میانگین دمایی 37-27 درجه سانتیگراد نیاز دارند . به همین دلیل است که کاشت این گیاه بجز مناطق گرمسیری موجب عدم میوه دهی آن می شود چون گرمای مناسب را دریافت نمی کنند.
   اما با این اوصاف ممکن است به علت سرما برگ ها فعلا خشکیده باشد و گیاه به استراحت رفته باشد و با فراهم شدن دما و رطوبت مناسب گیاه جوانه بزند.

   لطفا این کامنت را نیز مطالعه کنید شاید پاسخ شما در آن باشد.

 5. محمد علی اسماعیلی

  سلام. من اسماعیلی از اینکه هر سوالی میپرسم وقت با ارزشتون رو میذارید و جواب میدن . خیلی ممنونم .
  سوال 1. در چه فصل یا ماه از سال چه مقدار کود به باغچه مون بدیم ؟
  سوال 2. کود حیوانی یا کود شیمیایی بدیم کدوم کود بهتره؟
  سوال3 .روی سطح خاک باغچه بریزم یا زیر و رو کنم ؟
  خاک باغچه میخوام غنی و خوب بشه برای نهال و درخت که پر محصول و رشد بالایی داشته باشند. درخت های میوه.
  پاسخ های شما واقعا راهنمای مون میکنه.

  • خواهش می‌کنم دوست عزیز، امیدوارم مفید واقع بشه

   سوال ۱. بهترین موقع کود دادن به درخت به نظر من بعد از به خواب رفتن درخت در فصل پائیز است. البته در آواخر زمستان یا اوایل بهار هم می‌توانید کود دهی را انجام دهید. بسته به نوع و سن درخت متفاوت است و البته به خاک باغچه شما هم بستگی دارد. اگر خاک باغچه غنی باشد کود کمتری نیاز دارد و اگه خاک ضعیف باشد باید تقویت شود.
   سوال ۲. کود حیوانی پوسیده شده
   سوال۳ . در قسمت سایه انداز درخت در بالا دست با فاصله تقریبی 1.5 متر از تنه درخت بصورت چالکود استفاده شود بهتر است.

   موقع کاشت نهال می توانید از کمی کود حیوانی پوسیده شده در ته چاله استفاده کنید. در سال‌های ابتدایی معمولا نیازی به کود نیست و کود زیاد می‌تواند خود مانع از رشد نهال شود، در سال های بعد باید رشد درخت را در نظر بگیرید و به اندازه نیاز به آن کود بدهید.

   موفق باشید

 6. محمد علی اسماعیلی

  سلام و ممنونم .
  من یک نهال گردو در تابستان اوج گرمه کاشتم ، و بعد از چند روز این نهال خشک شد.آیا این نهال کلا از بین رفته ، یا اینکه یال بعد سبز میشود ؟اگر خشکیده . بهم بگید من یک نهال دیگه بکارم؟

  • با سلام و درود

   در صورتی که نهال شما خشک و شکننده باشد از بین رفته و به اصطلاح خشک شده، هر چند که ممکن است در سال آینده جوانه هایی در نزدیکی ریشه بروید. با این حال پیشنهاد من به شما خرید یک نهال مرغوب و شناسنامه دار است که از فروشنده قابل اعتماد در فصل مناسب تهیه و با رعایت شرایط کاشت کنید. برای کاشت نهال به نکات زیر توجه کنید:

   بهترین زمان کاشت نهال، بیشتر در هنگام خواب نهال است. در مناطق معتدل و گرم و نیمه سردسیر، بهترین زمان برای کاشت، پاییز و پس از به خواب رفتن نهال است ولی در مناطق نیمه سردسیر بهتر است نهال کاری پس از سپری شدن یخبندان انجام شود. در اکثر نقاط ایران نیمه ‌ی دوم اسفند تا نیمه‌ی اول فروردین ماه بهترین موقع برای کاشت نهال است.
   مناسب ترین زمان در روز برای درخت کاری، روزهای ابری و هوای آرام است. در روزهای آفتابی و گرم و یا یخبندان و یا در هنگام وزش بادهای شدید باید از کاشت نهال خودداری کرد. پایان زمان کاشت در پاییز باید طوری برنامه ریزی شود که ریشۀ نهال قبل از رسیدن یخبندان، با محیط جدید سازگار شود. بنابراین زمان کاشت باید دو تا سه هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.

   البته زمان کاشت نهال های گلدانی مستثناست زیرا نقل و انتقال و کاشت آنها در تمام طول سال عملی است. با این حال باید به این نکات توجه کرد:

   1- در موقع انتقال نهال گلدانی، دمای مبدأ و مقصد نباید متفاوت باشد.

   2- رطوبت و بافت خاک گلدان باید در حدی باشد که مانع از هم پاشیدگی خاک گلدان شود.

   3- در هنگام کاشت، ظرف گلدان (پلاستیک، سفال و…) با احتیاط جدا گردد و از کاشت نهال با گلدان و ظرف خودداری گردد.

   • محمد علی اسماعیلی

    سلام و از شما ممنونم.
    من در شهر ری، خانه و باغچه ای 12 متری دارم، سوال اول.در این باغچه چند تا نهال درخت میوه میتونم بکارم ؟
    و سوال مهم تر چه نوع میوه ای رو میتونم بکارم؟
    شهر ری، جاده خاوران ،خاورشهر هستم ،
    بهترین میوه که رشد خوب و پر محصول باشه .
    و من مشکل آبیاری ندارم ،

    • سلام جناب اسماعیلی

     برای این منطقه درختان میوه‌ای مثل سیب، به، خرمالو، گیلاس، زردآلو، انگور، انجیر، توت، آلو مناسب است.
     بسته به نوع درختی که کاشت می کنید دارد مثلا در این فضا 2 درخت سیب، دو تا 3 نهال هلو، زردآلو، گیلاس می تونید داشته باشید.
     در جواب سوال سومتان هم باید بگم که همه‌ی این درختان می توانند پر محصول باشند و فقط به نوع نهال و رسیدگی شما بستگی دارد.

 7. سلام. من چندتا نهال اکالیپتوس توی زمین اصلی و با رعایت موارد فنی کشت کردم و الان بعد چندماه برگهاش زرد و دارن خشک میشن ولی ساقه همچنان سبزه. علتش چیه؟لطفا ب ایمیلم پیام بدید تااگرلازم شد عکساشو ام بفرستم.تشکر

  • ریشه درختان اکالیپتوس در خاک های شور، سنگین و آهکی قادر به رشد و گسترش نبوده و نمی‌تواند عناصر غذایی مورد نیاز را از خاک جذب نماید. برخی بیماری‌های ریشه امکان دارد در شرایط ضعیف بودن زهکشی خاک و خارج نشدن اب اضافی از محیط ریشه بوچود آیند. در نتیجه علائم آنها به صورت زرد شدن برگهای جوان یا پیر و خشک شدن سرشاخه‌ها ظاهر می‌گردد.

   درخت اکالیپتوس خاک دارای pH 5.5 تا 6.4 را ترجیح می دهد، اگر pH خاک بیش از 7 باشد، عناصر غذایی مانند آهن تثبیت شده و در دسترس گیاه برای رشد قرار نمی‌گیرند. کمبود آهن می تواند سبب زرد شدن برگ های جوان گردد که در این حالت رگبرگ ها سبز باقی می مانند که به تدریج تمام برگ زرد می شود. عنصر آهن در ساخت ماده سبزینه یعنی کلروفیل مهم است. خاک های سنگین و آهکی موجب کمبود آهن در درختان اکالیپتوس می‌شوند. کمبود منگنز نیز همانند کمبود آهن سبب زرد شدن برگ های جوان می‌شود. در اثر کمبود روی لکه های بافت مرده و زردی در برگ های جوان ظاهر می‌گردد. کمبود عناصری مانند منیزیم، ازت و گوگرد موجب زرد شدن برگ‌های پیر می‌شوند.

 8. سلام.من یک نهال انبه در گلدان کاشته ام. اما این گیاه وقتی برگ های جدید در می اورد ان برگ ها میسوزند و همین روند ادامه پیدا می‌کند.و الان برگ های ریزی تازه در اورده ام دارد میسوزد.خواهش میکنم کمکم کنید. چه زمان ها ای به نهالم از بدهم؟صبح یا ظهر یا عصر.
  یا نهالم را در چند درجه سانتیگراد باید بزارم؟
  واجب در حالت نهالی روبه روی افتاب باشد؟

  • سلام

   سوختگی برگه‌ها دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد از آفتاب سوختگی یا آبیاری نامناسب، کود بیش از حد، بیماری و سرمازدگی و حتی کمبود عناصر مورد نیاز برای رشد.
   تحمل این درخت به سرما کم است و به طوری کلی، متوسط دمای کمتر از ۱۵ درجه مانع رشد و نمو آن بوده و سرمای زیر صفر را بیشتر از چند ساعت تحمل نمی کند.
   انبه به اختلاف زیاد دما شب و روز نیزحساس است.
   گلدان شما باید در جایی پر نور قرار داشته باشد. گیاه جوان را نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار داد. بهتر است گلدان در جایی باشد که نور غیر مستقیم خورشید وجود داشته باشد زیرا این گیاه برای رشد به نور فرآوان نیاز دارد.
   برای تامین رطوبت گیاه در سال اول هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کنید. از کود‌های شیمیائی استفاده نکنید و ماهی یک بار از کود‌های گیاهی برای رشد بهتر نهال استفاده نمائید. چون در گلدان کشت را انجام داده‌اید خاک گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد. بهتر است گلدانتان را به روش زیر آماده کنید:
   برای پر نمودن گلدان ابتدا کف آن را با سنگ ریزه های درشت پر کنید و سپس خاک خود را داخل گلدان بریزید. از ترکیب مناسبی از خاک و کود استفاده کنید بطوری که زهکشی خاک به خوبی انجام شود. به طور مثال می توانید از ترکیب های زیر استفاده کنید:
   خاک معمولی + خاک برگ به صورت ۵۰ درصد
   کوکوپیت ۴۰ درصد + پیت ماس ۲۰ درصد + پرلیت ۴۰ درصد

   موفق باشید

 9. درود ، حدودا ۵ ماهی هست ک یک نهال نارنگی کاشتم ، در دو ماهه اول هر دو روز یک بار اب دهی می کردم ولی در فصل گرما نهال نارنگی تقریبا خشک شده به طوری ک هیچ برگی نداره ! من ابیاری را هر روز شب انجام میدم ، ایا راهی هست برای جلوگیری از خشک شدن نهال ؟ ب نظر شما از کود مایع استفاده نکنم ؟! ممنون میشم راهنمایی کنید …

  • سلام و درود

   این مشکل می تواند به علت پوسیدگی ریشه گیاه به علت آبیاری زیاد و خاک نامناسب و یا بیماری‌های قارچی باشد و برای درمان باید آبیاری درخت به اندازه باشد و در طول سال چند بار از سموم قارچ کش ریشه در اطراف طوقه استفاده کنید. همچنان تنش آبی و گرمایی و حتی باد شدید هم می‌تواند عامل ریزش برگ‌ها باشد.

 10. سلام.
  چطور از خشکیدن درخت بادام جلوگیری کنم. تمام درخت هایی بادام ام در حال خشک شدن است. اگر دلیلی و راه چاره ای میداند،پس لطفن جواب دهید.
  ممنون.

  • سلام
   در مورد خشکیدگی درختان بادم چنانچه مشکل از عوامل محیطی مثل دما، خاک و آب نباشد بیماریهایی مثل پوسیدگی رزلینیایی ریشه، شانکر سیتوسپورایی و پوسیدگی فیتوفتورایی می تواند عامل خشکیدگی درخت باشد. که خصوصا مورد آخر باعث خشک شدن شاخه‌ها از بالا به پائین می‌شود.
   سم پاشی با بردوفیکس10 درهزار قبل از شروع باران های پاییزی، 10 درهزار بعد از هرس در زمستان، 5 در هزار پس از ریزش گلبرگ ها و5 درهزار قبل از برداشت محصول

   علاوه بر سم پاشی، درصورت وجود آلودگی، تراشیدن بافت آلوده تا رسیدن به بافت سالم گیاه و رنگ کردن محل تراشیده شده با بردوفیکس رقیق نشده، همچنین آبیاری درختان با بردوفیکس ١۰ درهزار و برای درختان مسن تر آبیاری سایه انداز و بیل زدن خاک سایه انداز ضروری است.
   اما پیشنهاد من به شما مراجعه به یک کارشناس مورد تأیید جهاد کشاورزی است که از نزدیک درختان را بررسی کرده و علت خشک شدن درختان را بیابد و به توصیه و کمک کارشناس اقدامات لازم را جهت جلوگیری از این مساله انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.