انتخاب، انتقال و کاشت نهال

راهنمای فنی انتقال و کاشت نهال

بسته بندی و انتقال نهال:

یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت درختکاری، بسته بندی و انتقال از مراکز تولید نهال یعنی نهالستان، به منطقه مورد کاشت می‌باشد. پس از انتخاب نهال سالم، باید ریشه نهال‌ها را کاملاً در داخل پوششی از پلاستیک یا گونی یا چادر برزنتی قرار داد تا ریشه های نهال در اثر مجاورت با باد و آفتاب و هوای آزاد از بین نرود، سپس با وسایل نقلیه، نسبت به انتقال سریع نهال ها اقدام شود.

دستورات فنی کاشت نهال

آماده کردن عرصه کاشت :

 

در صورت مسطح بودن زمین، با استفاده از ادوات کشاورزی، گاوآهن و غیره، شیاری به عمق حدود ۴۰ سانتیمتر و به فواصل لازم، بسته به شرایط منطقه ایجاد می‌گردد. سپس محل چاله‌ها در داخل و حاشیه شیارهای ایجادشده، مشخص می شود.
اول با استفاده از تراز دستی یا دوربین، خطوط تراز و همچنین محل غرس نهال، مشخص می‌گردد. سپس روی خطوط تعیین شده، شیاری به ابعاد حداقل ۴۰ × ۲۰ سانتیمتر، به منظور جمع آوری هرز آبهای سطحی بین دو خط تراز و جلوگیری از فرسایش خاک حفر و در داخل آن، چاله احداث می‌شود.

تراکم کاشت :

 

به طور کلی فواصل کاشت نهال از یکدیگر، بستگی به اهداف و شرایط محیطی دارد. فواصل کشت در شمال کشور کمتر، در جنوب و مناطق بیابانی بیشتر و در سایر مناطق متوسط می‌باشد. در ایجاد فضای سبز هم، فواصل کشت با توجه به نوع گونه و شرایط منطقه و اهداف تغییر می‌یابد.
در هر صورت بهتر است از نظرات و تجارب اهل فن و کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی منطقه استفاده گردد.

گودبرداری :

شکل چاله غرس نهال درختکاری، معمولاً بصورت مکعب مستطیل، مکعب مربع بوده، به وسیله دست یا به وسیله مته گود برداری حفر می‌شود. موقع کندن، خاک رویی را (به عمق ۳۰-۲۰ سانتیمتری ) که به آن خاک زراعی گفته می‌شود جداگانه ریخته و خاک زیری را از آن جدا کرده، با مقداری کود پوسیده دامی مخلوط کرده، سپس کف گوده را پس از پایان عملیات خاکبرداری شخم زده، نرم می نمائیم.
ابعاد چاله‌ها براساس سن، وضعیت ریشه و نوع گونه تعیین می‌گردد بطور کلی هر قدر ابعاد آن بزرگتر باشد، استقرار و رشد نهال بهتر خواهد بود.

زمان کاشت:

بهترین زمان کاشت نهال، معمولاً هنگام خواب نهال است در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر، بهترین زمان کاشت، پائیز و پس از خواب رفتن نهال است ولی درمناطق سردسیر نهالکاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.
بهترین شرایط برای غرس نهال روزهای ابری وهوای آرام است.
در روزهای آفتابی و گرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری شود. ختم زمان کاشت در پائیز طوری تنظیم و برنامه ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا نموده باشد لذا بایستی پایان زمان کاشت ۲ الی ۳ هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.
البته زمان کاشت نهالهای گلدانی، از قاعده فوق مستثنی است زیرا نقل وانتقال و کاشت آنها در تمام طول سال عملی است مع الوصف رعایت موارد ذیل ضروری است.
۱- درموقع انتقال نهال نبایستی درجه حرارت مبدا با مقصد اختلاف داشته باشد.
۲- رطوبت بافت خاک گلدان درحدی باشد که مانع از هم پاشیدگی خاک گلدان شود.
۳- موقع کاشت، ظرف گلدان ( نایلون و سفال و…) با احتیاط جداگردد، از کاشت نهال با ظرف و گلدان بطور جدی خودداری شود.

روش کاشت نهال
کاشت نهال

نحوه کاشت نهال:

پس از پایان عملیات ترازیابی، احداث شیار و حفره چاله، عرصه آماده کشت برای نهال کاری می‌گردد. طریقه کاشت به شرح زیر صورت می گیرد:
ابتدا در داخل چاله مقداری خاک سطحی زمین که با کود پوسیده دامی مخلوط شده ریخته می‌شود بطوریکه در موقع قراردادن نهال در داخل چاله، یقه (طوقه ) نهال در سطح کف بانکت قرار می‌گیرد سپس بقیه خاک را مخلوط با مقداری کود به داخل چاله ریخته و نهال‌های ریشه لخت را به آرامی تکان داده، تا خاک چاله در لابلای ریشه قرار گیرد. آنگاه خاک اطراف یقه نهال با فشار پا فشرده می‌شود. نهال اصولاً بایستی در وسط چاله کشت شود.

آبیاری:

بعد از کاشت، بلافاصله بایستی آبیاری انجام و آبیاری‌های بعدی نیز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زمان شروع فعالیت نهال تنظیم گردد.
روشهای مختلفی برای آبیاری وجود دارد، با توجه به شرایط کشور از نظر محدودیت آب قابل دسترس، بهترین روش آبیاری از نظر صرفه جویی در مصرف آب و هزینه (در بلند مدت ) و سهولت کار آبیاری، آبیاری قطره ای می‌باشد.

عملیات مراقبت و نگهداری:

برای بهبود شرایطی که مناسب بقاء و رشد بعدی نهال‌ها باشد عملیات مراقبت (سله شکنی، وجین علف هرز، مرمت حصار و قیم، واکاری نهال‌های خشکیده ) و در صورت لزوم آبیاری پس از کاشت نهال امری ضروری است.

چطور درخت مناسبی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب درخت مناسب باید ۶ فاکتور را در محل کاشت در نظر بگیریم. این فاکتورها نیازهای درختان هستند و هر درخت با میزان متفاوتی از آنها سازگار است:

– رطوبت

– نور

– آلاینده‌ها

– دما

– خاک

– آفت

 

چطور درخت بکاریم؟

نهال‌های ریشه عریان:

۱ـ قراردادن ریشه در آب به مدت ۳ تا ۶ ساعت

۲ـ حفر چاله‌ای بزرگ‌تر از ریشه

۳ـ قراردادن نهال در چاله به صورت عمودی و بدون فشار آوردن به ریشه‌ها

۴ـ پرکردن چاله و آبیاری نهال

۵ـ ریختن اندکی کود دور چاله بدون این که تنه درخت را لمس کند.

۶ـ آبیاری درخت هر ۷ تا ۱۰ روز یک‌بار.

 

نهال‌های گلدانی:

۱ـ حفر گودالی به قطر ۲ تا ۵ برابر قطر دهانه گلدان

۲ـ اضافه‌کردن کود

۳ـ کندن ریشه‌های در هم تنیده شده

۴ـ قراردادن نهال در گودال

۵ـ پرکردن گودال و آبیاری آن

 

همچنین ببینید

نکاتی در مورد آبیاری باغ سیب

سهولت دسترسی به منبع آب برای آبیاری درختان سیب عامل مهمی است  که بایستی حتی …

۲ نظرها

  1. باسلام چرابرگ های نهال های من به رنگ قهوه ای درمیاد وخشک میشو دبعدازدوسال ازریشه میسوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 1 =