نکاتی در مورد آبیاری باغ سیب

سهولت دسترسی به منبع آب برای آبیاری درختان سیب عامل مهمی است  که بایستی حتی در مرحله انتخاب محل احداث باغ در نظر گرفته شود.

درختان سیب پاکوتاه که با تراکم بیشتری کشت می‌شوند حجم ریشه محدودی داشته و اغلب ریشه‌های مؤثر آنها در ۳۰ سانتی‌متریاز سطح خاک قرار دارند.

به طور کلی در تمامی باغهای سیب (به ویژه باغهای سیب پر تراکم که ریشه‌ها سطحی‌تر است) نیاز آبی، برنامه‌ریزی آبیاری و کیفیت آبیاری، از جمله موارد مهمی می‌باشد که بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد.

شرایط ماندابی نیز به درختان آسیب وارد می‌کند. تحت هیچ شرایطی نبایستی در پای درختان سیب بیشتر از چند ساعت، آب تجمع نماید. در شرایط ماندابی به علت عدم تهویه مناسب، ریشه‌ها آسیب دیده و به درخت صدمه وارد می‌شود.

درختان پاکوتاه حساسیت بیشتری به شرایط ماندابی دارند. معمولا خاک رسی و سنگین نسبت به خاک‌های سبک و شنی بیشتر مستعد تجمع آب و ایجاد شرایط اماندابی می‌باشند.

رژیم آبیاری مناسب بر اندازه میوه تأثیر داشته و عدم تامین آب کافی، به ویژه در ماههای تیر و مرداد، باعث ریز شدن میوه‌ها می‌شود. وضعیت ایده آل و مناسب رطوبت خاک در باغهای سیب آن است که رطوبت کافی در تمام فصل رشد فراهم شده و درخت تنش نبیند.برای رشد و تولید میوه مناسب درختان سیب، وجود ۴۰ تا ۵۰ درصد رطوبت قابل استفاده در خاک، ضروری می باشد.

روش‌های متداول اندازه‌گیری رطوبت خاک

رطوبت خاک توسط روش‌های مختلفی اندازه گیری و تعیین می‌گردد. یکی از این روش‌ها استفاده از تانسیومتر می‌باشد. در حقیقت این وسیله، مکش خاک را در عمق مشخصی از خاک اندازه‌گیری کرده و می‌توان با استفاده از آن، تغییرات رطوبت خاک در محدوده مشخصی را تعقیب کرد.

از دستگاه‌های دیگری چون نوترون‌متر، تی‌دی‌آر و بلوک گچی نیز می‌توان برای اندازه‌گیری رطوبت خاک و به منظور برنامه‌ریزی آبیاری باغ‌های سیب استفاده کرد. در مناطقی که محدودیت منابع آب وجود دارد می‌توان کارایی مصرف آب در باغات را به روش مدیریتی کم آبیاری تنظیم شده، افزایش داد و در مصرف آب صرفه‌جویی نمود.

گزارش شده است که کارایی مصرف آب در مدیریت کم آبیاری تنظیم شده در باغ‌ها تا ۲ برابر افزایش یافته است، لذا می‌توان با توجه به اعمال این مدیریت، حجم آب مصرفی را کاهش داد.

 

 

همچنین ببینید

احداث باغ سیب

دستورالعمل احداث باغ سیب

دستورالعمل احداث باغ سیب   شرایط اقلیمی: دما: حداقل دمای منطقه ۲۵-۲۰ درجه سانتی گراد …

۲ نظرها

  1. باسلام وعرض خسته نباشیدباغی دارم نزدیک سمیرم که انواع درختان میوه ازجمله سیب هلو گردوبادام به زردالو گلابی الوگیلاس والبالو راداره برای سم پاشی وتقویت درختان چکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 11 =