دشتبال روستایی آرمیده در دامان دنا

دشتبال ، روستایی از توابع بخش دناکوه (پادنای علیا) شهرستان سمیرم استان اصفهان است. فاصله آن تا مرکز شهرستان ۱۱۶ کیلومتر و فاصله آن با شهر بیده (مرکز بخش دناکوه) ۱۲.۵ کیلومتر است.

جمعیت دشتبال

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۶ نفر (۲۵خانوار) بوده‌است.

وجه تسمیه دشت بال

در زبان ترکی «بال» به معنی عسل است و از آنجا که در دشت‌ها و دره‌های این منطقه عسل فراوانی یافت می‌شده، این روستا به دشت بال (دشت عسل) معروف شده است. البته به قطع نمی‌توان گفت که نام این ده از اینجا آمده باشد! شاید بتوان وجه تسمیه دیگری هم برای این روستا یافت.

در زبان محلی و گویش لری از «ایبال» و «اوبال»برای نشان دادن موقعیت و مکان شخص یا چیزی استفاده می‌شود. مثلا ” اوبال رو” به معنی “اونطرف رود” و ” ایبال رو” به معنی اینطرف رود استفاده می‌شود. شاید دشتبال ( دشت بال ) در گویش محلی قدیمی‌تر ” دشت اوبال” به معنی دشت اونطرفی بوده که به مرور به دشتبال تغییر یافته است.

دشت بال روستای بکری است که در دامنه‌های زیبای دنا و در ارتفاع متوسط ۲۰۵۵ متری واقع شده است ( به علت شیب دار بودن محل روستا ارتفاع بافت مسکونی از ۲۰۲۰ تا ۲۰۹۰ متر متغیر است).

 

رودخانه‌ی خروشان «ماربر Marbor» که از چشمه‌ساران فراوانی سرچشمه می‌گیرد، از پائین دست خانه‌ها و باغات روستا می‌گذرد و زیبائی خاصی به این منطقه می‌دهد.

بهترین زمان برای تفریح و تفرج در روستای دشتبال از اواسط فصل بهار تا اوایل پائیز می‌باشد که هوایی خنک و طبیعتی دلنشین دارد.

 

عکس هوایی دشتبال
عکس هوایی از دشت بال
منظره ای از روستا

 

مطالب مرتبط: حضور هیات مدیره خیریه شجره طیبه در دشتبال پادنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 10 =