شهر بیده

موقعیت جغرافیایی و طبیعی روستا:

بیده یکی از روستاهای دهستان پادنا علیا است. این روستا مرکز دهستان و نیز مرکز بخش دناکوه می‌باشد. این روستا دارای موقعیت جغرافیایی با عرض ۳۰ درجه و ۵۶ دقیقه و طول ۵۱ درجه و ۳۹ دقیقه و ارتفاع ۲۲۲۵ متر از سطح ابهای ازاد می باشد.

 

سابقه تاریخی و علل پیدایش:

از علل اصلی پیدایش روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود اب و هوای مساعد
  • وجود زمین برای کشاورزی
  • قرار گیری در کنار جاده اصلی

 

وجه تسمیه:

بیده: جایی که از قدیم بوده است.

 

 

جمعیت:

جمعیت کل:  1315  نفر

تعداد خانوار: ۲۹۱

تعداد زن: ۶۶۶ نفر

تعداد مرد:  649 نفر

جمعیت متوسط هر خانوار:  4.5 نفر

 

اقتصاد و مشاغل:

بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده از تعداد ۱۳۱۵ نفر جمیعت روستا در سال ۱۳۸۵ تعداد ۳۱۷ نفر معادل ۲۴.۱ درصد شاغل بوده اند که به بررسی شاغلین در بخش های مختلف اقتصادی می پردازیم.

 

  • کشاورزی

بر همین اساس در این روستا ۲۲۷ نفر کشاورز مشغول به کار می باشند که  71.6 درصد از کل شاغلین روستا را شامل می شوند.

 

بر همین اساس مردم روستا علاوه بر کار کشاورزی به پرورش دام به روش سنتی می پردازند به طوریکه تعداد ۳ نفر دامدار در روستا مشغول می باشند.

 

  • صنعت

در زمینه صنعت  2 نفر مشغول به کارند که ۶. درصد از شاغلین روستا را در بر می گیرند به علاوه و اکثر  زنان روستا به کار قالی بافی مشغول می باشند.

 

  • خدمات

تعداد شاغلین در بخش خدمات روستا ۸۴ نفر است که ۲۶.۵ درصد از شاغلین را شامل می شوند . این افراد شامل کارمند ادارات ، معلم، مغازه دار، راننده و …. می باشند که در روستا به خدمات  رسانی به مردم مشغول هستند.

بخش های عمده فعالیت در روستا

بخش های عمده فعالیت تعداد درصد
صنعت ۲ ۶.
کشاورزی ۲۲۷ ۷۱.۶
دامداری ۳ ۹.
خدمات ۸۴ ۲۶.۵
معدن ۱ ۴.
جمع کل ۳۱۷ ۱۰۰

 

 

آثار باستانی و میراث فرهنگی:

قنات تنگ

در همه ادوار تاریخی ایران از هخامنشیان ، ساسانیان، دورانهای اولیه اسلامی ، چه در زمان سلجوقیان و چه در زمان صفویان و حتی به طور نسبی امروزه قنات همواره به عنوان مهمترین منبع تامین آب کشاورزی حائز اهمیت بوده است و به همین دلیل قدرتهای سیاسی به عنوان مهمترین منبع قدرت سیاسی- اقتصادی خود همواره به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تجهیزات حیات قنات ایفای نقش کرده ، اهمیتی بنیادی برای آن قائل بوده اند.

در عصر پهلوی همراه با فنون جدید این نکته ثابت شد که نمی توان از نظر ضرورتهای جغرافیایی از بعضی فنون قدیم چشم پوشی کرد. بنابراین می توان گفت در رژیم گذشته ( سال ۱۳۱۰ به بعد) تکنیک قنات در فلات ایران به حداکثر توسعه خود رسیده ، اما در پایان عمر این رژیم بی توجهی به اهمیت قنات، باعث تخریب بیش از نیمی از قنوات کشور شد.

 

برج دیده بانی

از دیگر اثار باستانی روستا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • قلعه گاوان
  • تل غلات بیده
  • قبرستان قدیمی

 

منابع:

–         اطلاعات خانه بهداشت

–         مطالعات میدانی

درباره سید نامجو موسوی

سید نامجو موسوی
مدیر وبسایت پادنا، علاقمند به دنیای وب، طبیعت و گردشگری؛ در اینجا تلاش می کنم که با همکاری شما دوستان عزیز پادنایی گوشه‌ای از زیبائی‌های منطقه پادنا را به تصویر بکشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *